U organizaciji Eko-fonda, juče je svečano održana ceremonija potpisivanja ugovora sa korisnicima sredstava dodijeljenih u okviru Javnog poziva za podršku poljoprivrednim praksama usmjerenim ka očuvanju i zaštiti biodiverziteta.
Institucionalna podrška i značaj programa
Svečanost je otvorio izvršni direktor Eko-fonda Draško Boljević, koji je u svom obraćanju naglasio da ovaj program ne predstavlja samo finansijsku podršku, već strateški instrument za podsticanje tranzicije ka održivijim i otpornijim sistemima poljoprivrede. Istakao je da će kroz projekte šest izabranih organizacija koristi od podrške imati 96 krajnjih korisnika – individualnih poljoprivrednih proizvođača iz različitih krajeva Crne Gore.
„Ovo je više od ugovora – ovo je ulaganje u konkretne ljude, porodice i zajednice koje svakodnevno rade na zemlji i koje razumiju značaj očuvanja prirode. Kroz ovaj program, ne štitimo samo biodiverzitet, već i lokalnu tradiciju, znanje i autentični pejzaž Crne Gore“, poručio je Boljević.
Prisutnima su se obratili i ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković, naglašavajući važnost međuresorne saradnje u sprovođenju politika održivog razvoja.
Dobitnici sredstava i vrijednost podrške
Ugovore su potpisali predstavnici šest odabranih organizacija: Regionalna razvojna agencija za Bjelasicu, Komove i Prokletije, Ronilački klub Tim ajkula, Udruženje poljoprivrednih prerađivača Berane, Zdravo zrno Pljevlja, Pljevaljski sir i Siguran put.
Ukupna vrijednost projekata koje realizuju aplikanti iznosi 278.579,54 eura, a sredstva su dodijeljena u skladu sa prioritetima Javnog poziva kojim je za ovu namjenu opredijeljeno, ukupno 450.000 eura.
Mjere podrške i ciljevi Javnog poziva
Program je usmjeren na sprovođenje konkretnih mjera koje imaju pozitivan uticaj na očuvanje prirodne raznolikosti i unapređenje ekoloških praksi u poljoprivredi.
Mjere koje su podržane Javnim pozivom uključuju: očuvanje ugroženih rasa i sorti domaćih životinja i biljaka, očuvanje biodiverziteta i životne sredine na trajnim travnjacima i obradivim površinama i očuvanje pejzažnih obilježja – kamenih terasa (suvozida) i živica.
Kroz ove mjere se stimuliše uvođenje i primjena dobre poljoprivredne prakse, očuvanje tradicionalnih ekosistema, sprječavanje erozije zemljišta i podstiče očuvanje lokalnog genetskog resursa.
Ova inicijativa predstavlja važan korak u jačanju sinergije između poljoprivrede i zaštite životne sredine, kao i u podizanju svijesti o važnosti očuvanja biodiverziteta. Eko-fond će i u narednom periodu nastaviti da osnažuje lokalne aktere i podržava slične projekte koji doprinose zelenoj tranziciji, klimatskoj otpornosti i održivom razvoju ruralnih područja Crne Gore.
Fotografije