Promocija programa podrške namijenjenih hotelijerima i građanima: Održan Informativni dan Eko-fonda u organizaciji Biznis info centra u Tivtu
Info dan na kojem su predstavljeni aktuelni programi podrške Eko-fonda, namijenjeni fizičkim i pravnim licima iz domena energetske efikasnosti, održan je juče u Multimedijalnoj sali Opštine Tivat, u organizaciji Biznis info centra.
Direktor Eko-fonda, Draško Boljević saopštio je da su pripreme za realizaciju ovih javnih konkursa trajale skoro godinu i po dana, od kada je Crna Gora dobila novčana sredstva od Evropske komisije, za saniranje energetske krize.
„Preko godinu dana se radilo samo na kreiranju programa, mjera, načina, prijavljivanja, obrade, komisije i sličnih stvari operativnog karaktera, a sve sa ciljem da izvučemo maksimalan broj mjera i korisnika. Planirano je da imamo potencijalno tri grupe korisnika: građane, hotelijere i seoska domaćinstva, odnosno domaćinstva koja se bave ugostiteljskom djelatnošću. Možda je momenat u kojem smo raspisali konkurse diskutabilan iz ugla turističke sezone i avgusta mjeseca koji je zaista važan za sve vas, međutim, sada smo uspjeli da dobijemo mišljenja i saglasnost Vlade i ostalih nadelžnih institucija, zbog toga je sada i objavljen. Novac smo dobili još prošle godine i nismo željeli više da gubimo vrijeme, zbog čega smo i raspisali javni konkurs. Nije dovoljno da se korisnik samo prijavi i aplicira, već je potrebno da neko izvodi te radove na terenu. S obzirom na to, očekivali bi pomoć vaše lokalne samouprave i privrednih aktivista, da se prijave i budu partneri na ovom projektu. Istovremeno nam je otvoren konkurs i za građane i za hotele, a opet sa druge strane za izvođače tih radova, za sve mjere koje su predviđene konkursom. Bilo bi dobro da lokalno date doprinos tome i da animirate firme kako bi se prijavile. Predviđeno je i obezbjeđeno 11.500.000 EUR subvencija, neka je prosječna subvencija 50%, znači to je otprilike prometa 23.000.000 – 24.000.000 EUR. Neshvatljivo je da neko ko lokalno djeluje nema interes, volju i želju i da ne vidi ekonomsku isplativost, da bude pridruženi partner na ovom projektu.“
Predstavnica Ministarstva turizma, Ivana Bulatović je naglasila da je u pitanju pilot projekat, koji bi trebalo iskoristiti, u cilju ušteda koje je moguće napraviti i ta ista sredstva kasnije iskoristiti za kreiranje bolje ponude za goste/turiste. Dodatno, još uvjek je ovo ostavljeno kao dobrovljna odluka hotelijera da li se žele prijaviti ili ne, ali u skorije vrijeme će biti i obaveza imate sve ove mjere instalirane na objektima koji se bave hotelskom djelatnošću.
Direktorka Biznis info centra, Milijana Dubak izrazila je zadovoljstvo načinom na koji su programi realizovani.
„U saradnji sa kolegama iz Eko-fonda predstavićemo njihove programe podrške privredi i stanovništvu. Oni će predstaviti program za podsticanje energetske efikasnosti u hotelskoj industriji čija je ukupna vrijednost 2.700.000 EUR i program za podsticanje energetske efikasnosti u domaćinstvima i individualnim stambenim objektima unutar stambenih zgrada, a vrijednost ovog programa je 7.500.000 EUR. Nakon što sam se i sama upoznala sa tekstom ovih programa, mogu reći da su dosta dobro odrađeni i da je izvođač radova taj koji mora prvenstveno biti kvalifikovan kod Eko-fonda. Dakle, ne može se javiti bilo koji izvođač radova, već neki koji je zadovoljio kriterijume koje je propisao Eko fond. Zapravo, veliki dio posla i određuju izvođači radova, kako samog fizičkog izvođenja radova, tako i onog dijela koji se tiče pravdanja investicija kod Eko-fonda. Može se prijaviti privreda, odnosno hoteli koji su registrovani za tu djelatnost u skladu sa Zakonom o turizmu i ugostiteljstvu, kao i individualna domaćinstva, odnosno kuće ili stanari u stambenim zgradama.“
Učešće na Info danu imali su i Aleksa Ćulafić, iz Ministarstva energetike i saradnik za odnose sa javnošću Eko-fonda, Boško Kovačević.