Savjet za zaštitu životne sredine Opštine Bijelo Polje, organizovao je juče panel diskusiju na temu „Problem zagađenja vazduha na području Opštine Bijelo Polje“.
Ispred Vlade Crne Gore prisutnima se obratio ministar energetike i rudarstva Saša Mujović, koji je istakao da su kratkoročna rješenja za smanjenje zagađenosti vazduha u ovoj Opštini poboljšanje programa energetske efikasnosti kroz subvencije na klime, ali i ugradnja solarnih panela. Na duže staze trebalo bi razmišljati o procesu toplifikacije, poručio je ministar.
"Moja posjeta je odraz velikog poštovanja koje osjećam prema građanima Bijelog Polja i potreba da dođem ovdje i da im poručim da su njihovi problemi nešto što će biti prioritet u radu ove Vlade", istakao je Mujović.
U ime Eko-fonda učešće u raspravi uzeo je pomoćnik direktora Nemanja Peković:”Problem zagađenja se mora rješavati od korijena i treba pronaći uzroke zagađenja, za koje smo svi saglasni da je veliko, i da utiče na zdravlje građana. Eko-fond je posvećen u iznalaženju rješenja ovih problema, i to iskazuje kroz društveno odgovorne javne konkurse koje sprovodi, ali neophodno je da svi uzmemo aktivno učešće u ovim procesima. Pozivam lokalnu samoupravu i građane da prate i učestvuju na našim konkursima i time se aktivno uključe u podsticanje mjera energetske efikasnosti, kao i zaštite životne sredine”.
Mujović je govoreći o mogućim opcijama za rješenje problema zagađenosti u ovom gradu tom prilikom saopštio: "Ideja je da obezbijedimo dovoljna stredstava za poboljšanje programa energetske efikasnosti. Građani će već od 4. marta moći da se prijave za subvencije pri nabavci klima. Podržavamo akciju ugradnje solarnih panela, i ovo su neki objektivni načini kako se najbrže mogu riješiti ovi problemi. Dugoročno bi se moralo raditi na toplifikaciji Bijelog Polja".
Tokom daljeg izlaganja Peković je istakao potrebu za ponovnim uspostavljanjem Operativnog tima Vlade Crne Gore koji bi sistemski, a ne linearno tretirao ova pitanja, i podsjetio na potrebu donošenja Katastra zagađivača, koji bi olakšao uvid u cjelokupnu problematiku koja ne opterećuje samo Bijelo Polje, već i cijelu Crnu Goru, ali i naglasio ne mali doprinos zagađenju kroz aspekat tranzitne saobraćajne rute na kojoj se geografski nalazi ovaj grad, te podsjetio na blizinu graničnog prelaza, i broj vozila koja umnogome učestvuju u kreiranju ovog problema.
Svoje viđenje problema iznio je i predsjednik Opštine Petar Smolović, koji je kazao da građani Bijelog Polja očekuju čist vazduh, a da podaci pokazuju da je ovaj grad jedan od najzagađenijih, te ponovio da kratkoročno rješenje jeste u subvencionisanju električne energije.
“Kada govorimo o energetskoj efikasnosti, postavlja se pitanje da li je moguće sprovesti enegetsku izolovanost 14 hiljada ložišta i da li su građani finansijski u mogućnosti da sprovedu to. Uzevši u obzir veliku nezaposlenost, pitanje je da li građani imaju 4 hiljade eura za fasadu i 15 hiljada eura za toplotne pumpe. I pored subvencija koje daje država mislim da je u praksi to veoma teško izvodljivo”, naveo je predsjednik Opštine Bijelo Polje.
Panel diskusiji su prisustvovali i predstavnici Ministarstva turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, predstavnici Agencije za zaštitu životne sredine, predstavnici Centra za ekotoksikološka ispitivanja, odbornici u lokalnom parlamentu, poslanici u državnom parlamentu iz Bijelog Polja, kao i predstavnici organizacija civilnog sektora.