Energetska efikasnost je najefikasniji način za postizanje ciljeva održivog razvoja, s obzirom da veća efikasnost doprinosi smanjenju emisije štetnih gasova u životnu sredinu, većoj industrijskoj konkurentnosti i povećanju sigurnosti snadbijevanja energijom.
Uloga Službe za energetsku efikasnost i obnovljive izvore energije je priprema, realizacija i praćenje projekata, programa i drugih aktivnosti iz oblasti energetske efikasnosti, korišćenja obnovljivih izvora energije te podsticanja racionalnije upotrebe energije.
U obavljanju svoje djelatnosti Služba primjenjuje načelo transparentnosti javnosti prilikom dodjele bespovratnih sredstava (subvencija), objektivnosti i odgovornosti prilikom odabira korisnika sredstava i namjenskog praćenja istih, uz primjenu priznatih standarda dobre poslovne prakse .
Crna Gora, kao članica Energetske zajednice i kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, obavezala se da će ispuniti i ciljeve Energetske zajednice i Evropske unije iz područja obnovljivih izvora energije, energetske efikasnosti i smanjenja gasova sa efektom staklene bašte. Kao članica UN-a, potpisivanjem Pariskog sporazuma, obavezala se da će se pridružiti ostatku međunarodne zajednice i smanjiti emisije gasova sa efektom staklene bašte.
Kako je i definisano Nacionalnom strategijom u oblasti klimatskih promjena do 2030. godine smanjenje treba ostvariti opštim povećanjem energetske efikasnosti, unaprjeđenjem industrijskih tehnologija, povećanem učešća obnovljivih izvora energije i modernizacijom u sektoru proizvodnje energije.
Način ispunjavanja ključnih obaveza iz relevantnih EU direktiva za oblast energetske efikasnosti podijeljene su po sektorima, na sljedeći način:
- Horizontalne EE mjere,
- EE mjere u zgradama,
- EE mjere za domaćinstva,
- EE mjere za javni sektor,
- EE mjere za sektor komercijalnih usluga i sektor industrije,
- EE mjere za sektor transporta,
- EE mjere na strani ponude energije (transformacija, prenos i distribucija).